MURADİYE FEN LİSESİ TÜBİTAK’TA MATEMATİK BİRİNCİSİ


05 Nisan 2013 Cuma - 17:42
YAZI BOYUTU: A A A

TÜBİTAK 44. Ortaöğretim Proje Yarışması Ankara bölge sonuçları belli oldu.
MURADİYE FEN LİSESİ TÜBİTAK’TA MATEMATİK BİRİNCİSİ

TÜBİTAK 44. Ortaöğretim Proje Yarışması Ankara bölge sonuçları belli oldu.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Dairesi Başkanlığı’nca Türkiye genelinde düzenlenen 44. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Ankara bölgesi ödül töreni, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Törene Proje Bölge Koordinatörü Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Güllü, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Canel, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Ulvî Yılmazer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Elmalı, İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ve Muradiye Okulları Koordinatör Müdürü Muhittin Güney katıldı.

Ankara Bölge Koordinatörü, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Güllü, Türkiye genelinde 12 bölge merkezinden Ankara, Eskişehir, İstanbul Avrupa, İstanbul Asya, Kayseri, Mersin, Isparta, Erzurum, İzmir, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 7 bin 401 proje başvurusundan 490 adedinin Ankara bölgesinden yapıldığını, bunlardan 81'i sergilenerek 31 projede Mayıs ayında Ankara'da yapılacak finallere katılma hakkı kazandığını bildirildi.

Prof. Güllü Ankara Bölge Koordinatörlüğü’ne bağlı olan Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Karabük, Kırıkkale ve Zonguldak illerinden, 23 Bilgisayar, 92 Biyoloji, 41 Coğrafya, 12 Temel Fizik, 64 Uygulamalı Fizik, 55 Kimya, 35 Matematik, 76 Sosyoloji, 22 Psikoloji ve 70 Tarih alanlarından yapılmış, bilim jürileri tarafından değerlendirilen projelerden 81 proje sergiye layık görülmüştür. Ankara Bölgesi’ni Türkiye Finali’nde 11 proje temsil edecektir.

Tübitak bölge yarışmalarında Matematik dalında toplamda 420 proje arasından Ankara Özel Muradiye Fen Lisesi “Üçgenin Dış Açıortayları ve Çemberleri” konulu proje ile birinciliği göğüsledi. Muhammet Şafak Gürbüz ve Ömer Ekinci isimli öğrencilerin hazırladığı projede bir üçgenin içteğet, çevrel, dışteğet, çemberlerinin ve dış açıortaylarının bazı özelliklerinin çizimler ve ispatlar yoluyla incelenmesini amaçlandığı vurgulandı.

Özel Muradiye Fen Lisesi Koordinatör Müdürü Muhittin Güney ise bu sene Matematik başarımız oldukça iyi geçtiğimiz günlerde Atılım Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi Matematik Olimpiyatlarında birinciliğimiz olmuştur. Bugün burada Tübitak Ankara Bölgesinde Matematik projesinden birinciliğimiz bulunmaktadır. Tübitak Proje yarışmalarını “Prestij bir yarışma olarak değerlendiriyorum. Birçok insanın emeği geçen bu yarışmaya katılım ve ilgi; Türkiye’nin dünya ailesi içerisinde çok iyi bir yerde olacağının kanıtıdır. Aklına, beynine, yüreğine, araştırma kabiliyetine güvenerek bu yarışmaya katılan öğrencilerimi tebrik ediyor, 20-24 Mayıs tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Kongre Salonunda yapılacak Türkiye finallerinde başarılar diliyorum.” dedi.

Programın sonunda İl Millî Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Elmalı birlikte birinci olan öğrencilere ödüllerini takdim etti.

Abdullah Ortaç (e-ha) Ankara

Verilen oy: 2.0 (Toplam 1 oy kullanıldı)

  • Yorumlar (0 yorum)
  • Yorum Yaz
  • Paylaş
  • Arkadaşına Gönder

Haberin Yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yapılmadı

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz? Tıklayın

Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

Haberi Dostlarınızla Paylaşın

Bu haberi üyesi olduğunuz Sosyal paylaşım sitelerinde dostlarınıza tavsiye edin.

Haberi Arkadaşınıza Gönderin

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin...


DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

SON YORUMLAR

un
Emekli Öğretmen,Reklam Yazarı, Şair Hasan Sancak: Başbakan Erdoğana Yargıtayı Şikâyet ...- - HASAN SANCAK

Visak Isıtıcı Yeni buluş haberi
helal olsun adama. böyle adamlara destek çıkmak lazım- - Mehmet CAN

NÜKLEER MOTOR OYUNU MOTOROYUNU.COM.TR
merhaba sitenizden tanıtım yazısı satıyor musunuz satıyorsanız 1 tanıtım ...- - nuh