"Enter"a basıp içeriğe geçin

Almanya her yıl işçiye ihtiyaç duyuyor

Bertelsmann Vakfı’nın Coburg Üniversitesi ile İş Piyasası ve Meslek  Araştırmaları Enstitüsü’ne ortak yaptırdığı “Göç ve Dijitalleşme” konulu  araştırmasına göre, Almanya iş gücü açığını kapatmak için gelecek 40 yıl içinde  her yıl en az 260 bin göçmen işçiye ihtiyaç duyuyor.
 
Araştırmaya göre, 260 binlik açığın, 114 binin Avrupa Birliği (AB)  vatandaşları tarafından ve 146 binin de AB üyesi olmayan ülkelerden tarafından  karşılanması gerekecek.
 
Diğer AB ülkelerinde de ekonomik kalkınmanın ve yaşam kalitesinin  artmasından dolayı bu ülkelerden Almanya’ya gelen göçmen işçilerin sayısının  gelecek yıllarda önceki yıllara göre azalacağı tahminine yer verilen araştırmada,  bu nedenle AB dışındaki üçüncü ülkelerden gelen göçmen işçilerin giderek daha  önemli hale geleceğine işaret ediliyor.
 
Ülkede her yıl iş hayatına başlayan insan sayısından 300 bin fazlası  emeklilik ya da başka nedenlerle işi bırakıyor. Ülkede, halihazırda 1 milyon 200  binden fazla kalifiye iş gücüne ihtiyaç var. En fazla açık hemşirelik, hasta  bakıcı, yaşlı bakımı gibi mesleklerle sağlık sektöründe yer alırken, bunu inşaat,  metal, elektrik sektörü ile bilgi teknolojilerindeki meslekler izliyor.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir